KS Boruta Zgierz powstał 8 grudnia 1933 roku, a inicjatorem był Władysław Matuge. Swoją nazwę klub wziął od Zgierskich Zakładów Przemysu Barwników Boruta, gdzie w ich Ośrodku Wychowania Fizycznego miał swoje początki. Boruta był klubem wielosekcyjnym. Działały: piłka nożna, łucznictwo, strzelectwo i lekkaatletyka. Pierwszym prezesem klubu był Stefan Czerski.

Jeżeli chodzi o sekcję piłkarską, to w wyniku tarapatów finansowych w jakie popadł klub na początku lat 90-tych, jego ówczesny prezes Jerzy Stępniak przekazał majatek KS Boruta Urzędowi Miasta Zgierza, natomiast w 1994 roku sekcja piłkarska odłączyła się tworząc Miejski Klub Piłkarski Zgierz.

W 2009 roku klub powrócił do historycznej nazwy i występuje teraz jako Miejski Klub Piłkarski Boruta Zgierz. 

KS Boruta był protoplastą obecnego klubu. Dziś mówiąc o klubie ze Wschodniej nie można pomijać historii i początku jego powołania, czyli 8 grudnia 1933 roku. Dziś od tamtego momentu mija 85 lat.

Największym sukcesem Boruty w piłce nożnej był, często wspominany sezon 1991/1992. Tamta drużyna zakończyła rozgrywki na 4 miejscu w II lidze i niewiele brakowało, żeby awansowała do najwyższej wówczas klasy rozgrywkowej, którą była I liga. 

Do najbardziej utytułowanych zawodników należą: znajdujący się w klubie Wybitnego Reprezentanta Polski - Tomasz Kłos, oraz Jacek Płuciennik (4 występy w reprezentacji Polski) i Grzegorz Krysiak, którzy odnotowali wielokrotne występy w polskiej ekstraklasie.

20 grudnia 2018 roku w dużej hali przy ulilcy Wschodniej 2 odbędą się połączone z wigilią obchody rocznicowe klubu. 

Początek o godzinie 18:30

O szczegółach, programie obchodów poinformujemy wkrótce, ale już dziś zapraszamy wszystkich byłych i obecnych działaczy, zawodników, sympatyków i kibiców.

Do zobaczenia!

WSPIERAJĄ NAS

POLECAMY