Ubiegły, 2019 rok obfitował w wiele istotnych dla naszego klubu wydarzeń nie tylko sportowych. W poniższym artykule przedstawimy państwu w skrócie co działo się w tamtym roku i jakie sukcesy MKP Boruta Zgierz osiągnął. Na koniec opublikujemy fragmenty listu zarządu klubu do władz miasta z apelem o wsparcie.

Niewątpliwie jednym z największych naszych osiągnięć było uzyskanie srebrnej certyfikacji PZPN. Nie było to łatwe. Musieliśmy spełnić szereg wymogów i naprawdę się postarać. Cel został osiągnięty, a dzięki certyfikacji dajemy gwarancję, że poziom szkolenia dzieci i młodzieży w klubie jest zgodny z programem szkolenia Akademii Młodych Orłów i Narodowym Modelem Gry.

Pod koniec kwietnia 2019 roku do użytku zostało oddane sztuczne boisko, które zapewne przez wiele lat będzie służyć najmłodszym adeptom futbolu naszego klubu. Boisko o powierzchni 1144m2 zostało wybudowane ze środków własnych MKP Boruty Zgierz, a część kosztów tej inwestycji zostało pokryte z funduszy uzyskanych z 1 % podatku, za co gorąco dziękujemy.

Po raz kolejny zorganizowaliśmy wyjazd na obóz sportowy dla dzieci i młodzieży do Sztutowa. W 2019 roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Uwaga, do Sztutowa pojechało 180 zawodników! Nasze drużyny młodzieżowe wykorzystały ten wyjazd jako obóz przygotowawczy do nowego sezonu, co przełożyło się na bardzo dobry wynik sportowy, ale o tym później.

Na początku lipca ubiegłego roku na zaproszenie Burmistrza Miasta Kupiszki pana Dariusza Bardauskasa na Litwie przebywała delegacja ze Zgierza, którą reprezentowali Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Zgierza pan Tomasz Dziedzic i prezes MKP Boruta Zgierz pan Dariusz Pawlikowski. Miasto Zgierz zostało zaproszone do współpracy w projekcie edukacyjno-sportowym polegającym na wspieraniu młodzieży zagrożonej marginalizacją. W tym celu nasz klub nawiązał współpracę z I ligowym FC Kupiskis.

W lutym 2019 roku utalentowany, młody zawodnik Boruty Krystian Ślęzak podpisał kontrakt z Rakowem Częstochowa (obecnie klub Ekstraklasy). Tam był podstawowym zawodnikiem IV ligowej drużyny rezerw, a latem uczestniczył w obozie przygotowawczym pierwszego zespołu Rakowa pod okiem trenera Marka Papszuna. To dowód na to, że szkolenie młodzieży w naszym klubie idzie w dobrym kierunku i sygnał dla innych, młodych, utalentowanych zawodników Boruty, że trenując w Zgierzu wyższe ligi również mogą być dla nich osiągalne.


Wyniki sportowe w 2019 roku

Pierwsza drużyna Boruty:

Rok 2018 kończyliśmy w kiepskich nastrojach. Młody zespół Radosława Koźlika zakończył rozgrywki po rundzie jesiennej na ostatnim miejscu IV ligi zdobywając zaledwie 7 punktów z nikłymi szansami na utrzymanie. Klub jednak nie poddał się i intensywnie szukał wzmocnień przed rundą wiosenną. W przerwie zimowej do drużyny dołączyło kilku doświadczonych zawodników: bramkarz Sebastian Ostrowski, obrońcy Michał Madejski, Damian Bierżyński, pomocnik Damian Knera, oraz napastnik Łukasz Wiśniewski. Zespół solidnie przepracował okres przygotowawczy, a nad przygotowaniem motorycznym czuwał Paweł Zbieżak.

Z obawami czekaliśmy na początek rundy wiosennej, bardzo ważny dla tej drużyny był pierwszy mecz, a do Zgierza przyjechał Ceramika Opoczno. Boruta zaskoczył wszystkich i wygrał imponująco, bo aż 6-0! Hattrickiem w tym spotkaniu popisał się Damian Ścibiorek. To był impuls, po którym Boruta sukcesywnie piął się w górę tabeli, zapewniając sobie utrzymanie na trzy kolejki przed końcem rozgrywek.

W letniej przerwie dołączyło jeszcze kilku nowych zawodników: Marcin Kacela, Marcin Pękała, Oleksii Naidyshak, Piotr Werner i Wojciech Żmudowski. Można powiedzieć, że kadrowo drużyna została w pełni ukształtowana i spodziewaliśmy się lepszej postawy jesienią 2019. Nie zawiedliśmy się. Boruta radził sobie świetnie. Na długo zapamiętamy dwa spotkania. Wygrana 3-0 z niepokonanym wówczas liderem IV ligi, zespołem Orkana Buczek, oraz zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu z zespołem LKS Kwiatkowice 3-2, gdzie praktycznie całą drugą połowę graliśmy w dziesiątkę. Zespół pokazał charakter i udowodnił, że może wygrać z każdym. Wierzymy, że 5 miejsce na koniec sezonu 2019/2020 jest dla Boruty osiągalne i ten cel drużyna zrealizuje.

Drugi zespół Boruty:

Drużyna rezerw zgierskiego Boruty prowadzona przez trenera Patryka Czarneckiego to najmłodszy kadrowo zespół w łódzkiej A Klasie. W rundzie jesiennej szansę gry często dostawali juniorzy rocznika 2003, o nich nieco szerzej później. Ci chłopcy pokazali poukładany i przyjemny dla oka futbol. Ostatecznie rozgrywki zakończyli na czwartym miejscu z szansami na awans do klasy okręgowej. Największą satysfakcję mieliśmy szczególnie po konfrontacji z naszym lokalnym rywalem, zespołem Włókniarza Zgierz. Po fantastycznym meczu Boruta wygrał 2-0. Na przestrzeni całej rundy jesiennej zawodnicy prezentowali równą formę, byli cierpliwi, konsekwentni i zachowali spokój nawet w najtrudniejszych momentach. Wierzymy, że ta młoda drużyna wiosną 2020 roku będzie jeszcze mocniejsza i ich gra przyniesie nam wiele satysfakcji i radości.

Młodzież - Liga Wojewódzka:

W lidze wojewódzkiej jesienią reprezentował nas jeden zespół, to trampkarze rocznika 2006 prowadzeni przez trenera Dariusza Kowalskiego. W artykule na naszej stronie Artur Gajak tak podsumował grę naszych trampkarzy:

"Rozegraliśmy czternaście spotkań zdobywając dwadzieścia jeden punktów, wygrywając sześć razy, remisując dwa spotkania, rywalom ulegliśmy sześciokrotnie. Bilans bramkowy 35-30. Ostatecznie zajęliśmy piąte miejsce w gronie 8 zespołów.

Rozegraliśmy kilka rewelacyjnych spotkań. W naszej pamięci pozostaną głównie wygrana 3-2 z Pelikanem Łowicz. Warto podkreślić, że drużyna z Łowicza w lidze przegrała tylko dwa razy. Remis u siebie 3-3 z bardzo dobrą drużyną Sokoła Aleksandrów po rewelacyjnym meczu. Pamiętny mecz w Tomaszowie z Mazovią po heroicznej walce, gdzie od 10 minuty graliśmy w dziesięciu i udało się nam wygrać 2-1. Sezon zakończyliśmy rekordowym wynikiem 9-1 po najlepszym naszym meczu.

Przytrafiły się nam również słabsze spotkania, ale zawodnikom trudno odmówić chęci, czy zaangażowania. Wobec wąskiej kadry wielokrotnie musieliśmy wspomagać się zawodnikami z rocznika 2007. Młodszym kolegom należą się ogromne podziękowania za poświęcony czas i serce do walki. Efekty pracy ze starszymi kolegami na pewno zaprocentują w przyszłości.

Kończymy sezon udowadniając, że występy na tym poziomie rozgrywkowym nie były przypadkiem. Szczególne podziękowania dla zawodników, którzy pomimo niedoskonałości pokazują charakter, walkę i pasję.

Nie byłoby tego zespołu i tych wyników gdyby nie trener Dariusz Kowalski, który tchnął nowego ducha w tą drużynę. Dziękujemy również kierownikowi Markowi Oleskiemu za zaangażowanie i pomoc trenerowi, oraz oczywiście wspaniałym rodzicom za wsparcie i doping"

Młodzież - Awans juniorów do ligi wojewódzkiej:

Zespół roczników 2003 i 2004 prowadzony przez trenera Patryka Czarneckiego zakończył rok imponującym wynikiem i awansem do ligi wojewódzkiej. Zgodnie z regulaminem rozgrywek nasi juniorzy rozegrali w tej rundzie spotkania na zasadzie mecz-rewanż i najlepszy zespół tej ligi okręgowej na wiosnę uczestniczyć będzie w rozgrywkach II Ligi Wojewódzkiej. Nasi piłkarze zostali mistrzem i jednocześnie uzyskali awans o klasę wyżej. Ale lekko nie było. Najgroźniejszym rywalem Boruty był Włókniarz Pabianice, z którym zgierzanie przegrali na wyjeździe 2-3, natomiast w rewanżu byli lepsi od rywali wygrywając w Zgierzu 3-1. To były decydujące starcia. W ostatniej kolejce Boruta zagrał u siebie z zespołem GKS Bedlno i żeby być pewnym awansu musiał ten mecz wygrać. Losy tego spotkania toczyły się do ostatniego gwizdka arbitra. Jeden z naszych zawodników został ukarany czerwonym kartonikiem w ostatnich minutach gry i końcówka była bardzo trudna i dramatyczna. Ostatecznie zawodnicy poradzili sobie i wygrali 1-0 po golu Wiktora Szadkowskiego, tym samym przypieczętowując awans.

MKP Boruta Zgierz w drodze do awansu wygrał 13 razy, odnotowując zaledwie jedną porażkę. A bilans bramkowy był imponujący 55-5


Kibice

W 2019 roku mogliśmy liczyć na naszych kibiców. W rundzie jesiennej wytworzyła się pokaźna ich grupa, która wspierała swój zespół aktywnym dopingiem. Na funpage'u "Zgierz Zgierz Boruta Kibice" zorganizowana była zabawa w typowanie spotkań "Borucianych" drużyn, a podczas naszej klubowej Wigilii najlepsi zostali nagrodzeni.

Dziękujemy za wsparcie


List do władz miasta:

W październiku ubiegłego roku zarząd MKP Boruta Zgierz wystosował pismo z apelem o wsparcie dla klubu, a skierowane do Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji.

W liście czytamy m.in.

"...Zarząd Miejskiego Klubu Piłkarskiego Boruta nie jest w stanie w dłuższej perspektywie prowadzić szkolenia na takim poziomie, nie mówiąc już o rozwoju klubu i upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży w takim jak dotychczas zakresie. Brak środków finansowych na tak podstawowe potrzeby jak rosnące koszty pracy, dojazdów, ubezpieczenia, sprzętu sportowego, wody itd., spowoduje ograniczenie lub likwidację działalności klubu. Dużo mniejsze Stowarzyszenia i Kluby tylko w najbliższej okolicy otrzymują wsparcie samorządów minimum trzykrotnie większe, a pomimo tego i tak jest im trudno zachować dyscyplinę budżetową i zabezpieczyć podstawowe potrzeby związane ze szkoleniem i upowszechnianiem kultury fizycznej. Gminy podobnej wielkości przeznaczają na sport ok 3% budżetu miasta, stąd apel do szanownej Komisji i radnych obecnej kadencji o podjęcie pilnych działań na rzecz ratowania wszystkich klubów sportowych naszego miasta i radykalne zwiększenie środków finansowych.

Ze względu na ilość dzieci trenujących w klubie, równie odczuwalnym jest brak całorocznego oświetlonego pełnowymiarowego boiska, stan płyt trawiastych boisk oraz należytego stanu płyty i trybun boiska głównego. Apelujemy również o podjęcie działań na rzecz zabezpieczenia użytkowania obiektów sportowych w zgierskich placówkach sportowych i oświatowych w pierwszej kolejności dla stowarzyszeń non-profit kosztem działalności komercyjnych firm prywatnych. Znalezienia środków finansowych na szkolenie i udział w rozgrywkach drużyn seniorów".

Posiedzenie Komisji odbyło się 23 października 2019 roku. Wówczas omawiana była sytuacja naszego klubu. Szczególnym zainteresowaniem działalnością MKP Boruty Zgierz wykazali się: Przewodniczący Komisji radny Grzegorz Piłacik, radny Grzegorz Maciński i radny Przemysław Jagielski. Na posiedzeniu był obecny również Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, który na zakończenie powiedział: "...miasto stara się wspierać każdy klub sportowy, ważne jest także pozyskiwanie sponsorów, którzy przekazują dodatkowe środki, które także pozyskuje miasto w ramach szkolenia dzieci i młodzieży...Miasto stara się zapewnić odpowiednią infrastrukturę dla klubów m.in. poprzez remonty."

Oczywiście dziękujemy za zainteresowanie i liczymy na każdą możliwą pomoc.

 

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć o tych, którzy pracują na rzecz klubu i są zwykle w cieniu zawodników. To cały zarząd MKP Boruty Zgierz w składzie: Prezes Dariusz Pawlikowski, Wiceprezes Piotr Grzelak, członkowie zarządu Marek Szpruch, Marcin Ficner, Piotr Zieliński, Robert Chrzanowski i kierownik klubu Zbigniew Jóźwiak. To ludzie, którzy poświęcają swój prywatny czas, energię i pasję zupełnie społecznie. Nie raz udowadniali, że rozwój klubu jest dla nich bardzo ważny. 

Oprócz zarządu chcielibyśmy również podziękować innym społecznikom działającym przy Wschodniej. Należą do nich Paweł Wężyk, Tadeusz Kaźmierczak, Robert Fudała. Panowie wasza praca dla klubu ma znaczenie nie do przecenienia. Bardzo dziękujemy.

 

 

WSPIERAJĄ NAS

POLECAMY