Polski Związek Piłki Nożnej od sezonu 2018/2019 rozszerzył klasyfikację Pro Junior System (PJS) o III i IV ligę. Dotychczas były to tylko rozgrywki Ekstraklasy, I i II ligi. 

Celem systemu jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach. Tym sposobem kluby takie jak Boruta Zgierz, który rywalizuje na boiskach IV-to ligowych gromadzi punkty za występy zawodników młodzieżowych i wychowanków. 

Najlepszy klub w w/w klasyfikacji, jeśli chodzi o IV ligę otrzyma wsparcie w kwocie 35 tysięcy złotych. Kolejne nagrody to: 2 miejsce - 25 tyś, 3 miejsce - 20 tyś, 4 miejsce - 15 tyś, 5 miejsce - 5 tyś.

Młodzieżowiec (zgodnie z definicją), to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia, oraz zawodnik młodszy.

Boruta ma najmłodszą kadrę zawodników w okręgu łódzkim na poziomie czwartej ligi. Średnia wieku całego zespołu to nieco ponad 20 lat. 

Po bardzo dobrych wynikach juniorów rocznika 2001 na szczeblu wojewódzkim (m. in. vicemistrzostwo I ligi wojewódzkiej) zarząd Boruty zdecydował się na rozwiązanie drużyny juniorskiej i wcielenie zawodników do zespołów seniorskich, gdzie mają możliwość zbierania doświadczeń w IV lidze i A klasie. 

Boruta dotychczas w PJS zdobył 4687pkt. i zdecydowanie wygrywa tą klasyfikację. Oprócz zgierskiego klubu na młodzież w IV lidze stawiają jeszcze: Ceramika Opoczno, Warta Sieradz, Pelikan II Łowicz, czy GLKS Andrespolia. Bez punktów w klasyfikacji są natomiast Orkan Buczek, LKS Kwiatkowice i KS Kutno. 

Za każdą rozegraną minutę w meczu zawodnik młodzieżowy zdobywa jeden punkt, a jeśli dodatkowo jest on wychowankiem to dwa punkty. Najwięcej jak dotąd punktów dla Boruty uzyskał nasz bramkarz, wychowanek, 17-sto letni Dominik Wężyk (1620pkt.), kolejni zawodnicy to: Krystian Ślęzak, Filip Markowski, Michał Janiak, Dominik Barylak, Marcel Gajzler, Kamil Karlikowski. 

WSPIERAJĄ NAS

POLECAMY