Urodzony 3 sierpnia 1978 roku Artur Świstek - bo o nim właśnie mowa - od 2007 roku bramkarz MKP Boruta Zgierz, działacz, trener osób niepełnosprawnych, biegacz, maratończyk, sercem związany z naszym klubem, wspaniały człowiek, pełen pasji do sportu zgierzanin, wraz ze swoją partnerką Aleksandrą Błaszczyk będą reprezentować Polskę w Mistrzostwach Świata w Noszeniu Żon!

Tradycja noszenia żon wywodzi się z XIX wiecznej Finlandii. Banda Herkko Rosvo-Ronkainena rabowała wsie i podkradała żony. Bandzior zarzucał kobietę na ramiona i uciekał z nią w las. Można ją było...wykupić! Trzeba było tylko zaoferować odpowiednią ilość piwa. Obecnie to zawody znane w całym świecie, relacjonowane przez największe telewizje i przy okazji wielka atrakcja turystyczna - tak zawody na twiterze relacjonuje portal turystyczny @discoverfinland

Aleksandra Błaszczyk (43 lata) z Ozorkowa i Artur Świstek (41 lat) ze Zgierza, są sportowcami z różnymi zamiłowaniami. Stanowią parę od kilkunastu tygodni. Poznali się przez wujka Mieczysława Majewskiego. Aleksandra jest z zawodu pielęgniarką w Szpitalu Wojewódzkim w Zgierzu, prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy, kocha motocykle, szczególnie te szybkie, sama posiada ścigacza, na którym jeździ na zloty krajowe i zagraniczne. Artur pracuje z osobami z autyzmem w fundacji JIM w Łodzi, jest bramkarzem w MKP Boruta Zgierz. Oboje kochają biegać i regularnie biorą udział w zawodach na różnych dystansach, najczęściej 5 i 10 km. Nie starszny im również maraton. Zawody w noszeniu żon są jednak najbardziej nietypowym zmaganiem w ich dorobku. 

Decyzja o starcie w eliminacjach Polski w Uniejowie w noszeniu żon zapadła spontanicznie, tuż przed startem. Pojechali zobaczyć je z ciekawości i ruszyli w bój. Na przygotowania nie było czasu. Zdobyli Mistrzostwo Polski.

W Uniejowie mieli do pokonania dystans 253,5 metra z przeszkodami w jak najszybszym czasie. Najpierw bieg po piasku, później skok przez drewniane pale sięgające prawie metra, potem bieg przez wodną przeszkodę i pod górkę do mety.

Zgodnie z tradycją zawodów zgarnęli 50 litrów piwa, bo para wygrywa tyle litrów piwa ile waży partnerka. Otrzymali też wycieczkę do Sonkajarvi w Finlandii wraz ze startem w zawodach. To ogromna impreza. Na trybunach zasiada ok. 3 tyś. widzów, a zmagania uczestników relacjonuje Reuters i BBC. W konkursie startuje 50 par z różnych stron świata. Podczas gali otwarcia każda para może zaprezentować siebie w dowolny sposób. Aleksandra i Artur będą ubrani w stroje uniejowskich dworzan. 

Sposobów noszenia kobiet jest kilka - relacjonuje Artur - w naszym ulubionym, czyli stylu estońskim mężczyzna wkłada głowę między nogi partnerki, a ona opada na jego plecach głową w dół i oplata rękoma klatkę piersiową i łapie siebie za uda. W kolejnym sposobie kobieta kładzie się na plecach męża i oplata rękoma, jedną rękę mężczyzny, a nogami drugą rękę. W Mistrzostwach Świata dystans był dłuższy, sięgał 300 metrów. Żony ze wzgledu na bezpieczeństwo musiały mieć na głowach kaski. Najtrudniejszym momentem jest skok do wody. Aby wziąć udział w zawodach - mówi Artur - partnerka musi ważyć minimum 49 kg. Jeśli nie osiągnie tej wagi dociąża się ją ciężarami. W zawodach kobieta niesiona jest dowolnym stylem. Wcześniej zdarzało mi się nosić Aleksandrę, ale w sposób bardziej tradycyjny, tak jak mąż przenosi swoją świerzo poślubioną żonę przez próg.

Aleksandra i Artur przygotowują się do startu w biegu. Chcą utrzymać tytuł Mistrzów Polski i zawalczyć o złoty medal w Finlandii. Musimy ćwiczyć nogi, skoki do wody i nie przytyć - dodaje z uśmiechem Aleksandra Błaszczyk

Arturowi i Aleksandrze życzymy złotego medalu Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon!

Artur Świstek (1)
Artur Świstek (2)
Artur Świstek (4)
Artur Świstek (5)
Artur Świstek (6)
Artur Świstek (7)
Artur Świstek (8)
Artur Świstek (9)
Artur Świstek (10)
Artur Świstek (11)
Artur Świstek (12)
Artur Świstek (13)
Artur Świstek (14)
Artur Świstek (15)
Artur Świstek (16)
Artur Świstek (17)
Artur Świstek (18)
Artur Świstek (19)
Artur Świstek (20)

WSPIERAJĄ NAS

pge
miasto zgierz new
deante
machudera new
pazury bez cenzury2
abak new
fazi new
markab new2
vip new2
drewno new
dżedservice new
makastol new
stanglass new
foto studio paparazzi new
milma new
tempusa new
firma budowlana szpruch new
c10 new
tbsnew
Fabryka Pizzy new

POLECAMY

BANER
lnp
pzpn