Dokładnie dziś 3 czerwca mija pięć lat od śmierci trenera Pawła Kowalskiego. Urodzony w Pabianicach Paweł Kowalski znany jest głównie z pracy trenerskiej na rzecz ŁKS i Widzewa, ale w latach 1982-1985, a więc przez trzy sezony prowadził Borutę Zgierz.

 

W 1983 roku Boruta obchodził jubileusz 50 lat istnienia klubu. Ówczesny prezes Czesław Adamski z pewnością chciał właśnie w tym roku doprowadzić do awansu Boruty do III ligi, dlatego też m.in. sprowadzono trenera Pawła Kowalskiego.

 

W okolicznościowym folderze wydanym z okazji 50 lecia istnienia klubu czytamy:

„Próbę awansu, w bardzo poważny sposób podjęto w sezonie 1982/83. I taka szansa istniała, czego najlepszym dowodem był remis z rezerwami ŁKS naszpikowanymi I-ligowcami. Zamysły zniweczył mecz ze zgierskim Włókniarzem. Niektórym zawodnikom nerwy odmówiły posłuszeństwa, a sędzia główny zawodów nie panował nad sytuacją, popełniając przy tym rozliczne błędy, krzywdzące w dużym stopniu Borutę. Doszło do ekscesów na boisku. ŁOZPN zweryfikował ten mecz jako walkower dla Boruty, ponadto zamknięto na cztery mecze boisko i odsunięto od gry (dyskwalifikacja) kilku czołowych piłkarzy. I mimo tego Boruta zdołał zająć drugie miejsce w tabeli za rezerwami ŁKS.”

 

Bardzo dobrze drużyna Boruty właśnie pod wodzą trenera Pawła Kowalskiego spisywała się w Pucharze Polski. Zgierzanie wyeliminowali Start Łódź (III liga), Orzeł Łódź (III liga), Unię Skierniewice (III liga), odpadli dopiero w 1/32 finału przegrywając u siebie z Polonią Bytom (II liga) 0-4.

 

To co nie udało się w roku jubileuszowym nastąpiło rok później. W sezonie 1983/1984 Boruta był bezkonkurencyjny i pewnie awansował do III ligi. Ostatni sezon pracy trenera Pawła Kowalskiego to właśnie gra Boruty na poziomie III ligi w sezonie 1984/1985. Trener Paweł Kowalski ze swoją drużyną w tym sezonie zakończył rozgrywki na 6. miejscu. W tamtym czasie zgierzanie rywalizowali m.in. z Ursusem Warszawa, Lechią Tomaszów Mazowiecki, Wisłą Płock, GKS Bełchatów, Okęciem Warszawa, czy rezerwami Legii.

 

Trener Paweł Kowalski żył 79 lat i zmarł 3 czerwca 2016 roku. Swoją karierę piłkarską rozpoczynał w PTC Pabianice, potem grał w Pafawagu Wrocław, Śląsku Wrocław, ŁKS (184 występy i 6 bramek), a także w Chicago Eagles i Polonia Toronto. Zagrał również w reprezentacji Polski B (4 występy) i pierwszej reprezentacji Polski (4 występy)

 

Jeżeli chodzi o karierę trenerską to zaczynał w roli asystenta w ŁKS, ale prowadził również Widzew Łódź z którym awansował do elity piłkarskiej w Polsce w 1991 roku.

 

Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko – Augsburskim w Pabianicach.

Na zdjęciu drużyna prowadzona przez trenera Pawła Kowalskiego

WSPIERAJĄ NAS

miasto zgierz new
deante
machudera new
kłys roboty drogowe2
kofeina2
pazury bez cenzury2
abak new
fazi new
markab new2
drewno new
dżedservice new
makastol new
foto studio paparazzi new
milma new
tempusa new
firma budowlana szpruch new
tbsnew
fabryka pizzy2

POLECAMY

BANER
lnp
pzpn